Warsztatowe historie

Szacowanie kosztów naprawy

Czy zdarzyło się, że oddając auto na warsztat samochodowy koszt naprawy okazał się większy niż wcześniej szacowany przez mechanika ? …. bo części doszło, bo roboczogodzin doszło, bo ujawniły się dodatkowe usterki podczas naprawy itd…
Pewnie spotkało Ciebie to nie raz, więc tym razem może być podobnie.
Do tego trzeba się liczyć z tym, że naprawa może nie przynieść oczekiwanego efektu i po niej auto nadal nie jest w pełni sprawne, a mechanik wymienia następne części oczywiście na Twój koszt.

Uszkodzone silniki i ich wymiana

Często też trzeba dokonać trudnych decyzji kiedy słyszymy na warsztacie od mechanika „silnik jest do wymiany, możemy kupić używany, ale nie mamy pewności czy będzie w dobrym stanie ……”

A jak nie będzie w dobrym stanie?
Nawet jeżeli masz gwarancję rozruchową i prawo zwrotu silnika to koszty będą pokaźne:
+ demontaż twojego silnika
+ montażu kupionego silnika
+ nowy rozrząd, oleje, filtry
+ demontaż wadliwego silnika
+ koszt wysyłki
—————————————-
= kilka tysięcy złotych i zepsute auto z wyciągniętym silnikiem w bagażniku.

Warto nadmienić, że niestety powyższy przypadek stanowi dość duży odsetek kupowanych przez nas aut, gdzie właściciele decydujący się na naprawę ponieśli ogromne koszty, a auto zamiast zyskać na wartości to straciło, bo jest niekompletne.

Uszkodzona elektronika w samochodzie

Zaprowadzenie samochodu do nieodpowiedniego warsztatu może skończyć się tragicznie.
Pozmieniane fabryczne oprogramowanie, niepotrzebne zamiany sterowników , wkładanie części elektronicznych o innych parametrach niż przewidziane nierzadko skutkuje tym, że auto przykładowo przyjechało o własnych siłach na warsztat w tzw. trybie awaryjnym, a opuszcza bez możliwości uruchomienia na lawecie.
Takie samochody już „grzebane przez kogoś” i nie naprawione to niestety są przypadki najcięższe później do zdiagnozowania i doprowadzenia auta do pełnej sprawności.
Biorąc powyższe pod uwagę to takie usterki bezwzględnie należy naprawiać u sprawdzonych mechaników z dobrą znajomością elektroniki samochodowej.